Laureaci nagrody Żurawie powiatu grodziskiego
Laureatów nagrody Żurawie powiatu grodziskiego wybiera kapituła konkursowa składająca się z najznamienitszych przedstawicieli społeczności powiatu grodziskiego.
Statuetki wręczane są podczas corocznej Gali Aktywności Lokalnej.
Przejdź do Laureatów z konkretnego roku; 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019
LAUREACI I WYRÓŻNIENI 2024
Społecznik 2024 roku
Natalia Łyszkowska – Swoim dobrym sercem spaja działalność charytatywną wielu środowisk wywodzących się z Jaktorowa i okolic. Są to min; Związek Harcerstwa Polskiego, Koło Gospodyń Wiejskich Jaktorowskie Turzyce, Flight Club Raion, czy Ochotnicza Straż Pożarna Jaktorów.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- Piotr Gąssowski – Swoją pasją i zaangażowaniem zmienia Grodzisk Mazowiecki. Organizując „Rockowisko Grodzisk” – wyjątkowy cykl koncertów – łączy miłość do muzyki z pomocą dzieciom w potrzebie. Za sprawą jego działań, miasto tętni rockową energią, solidarnością i otwartością na drugiego człowieka.
- Katarzyna Ciaciura – Założyła Koło Gospodyń Wiejskich Radonianki, zasila szeregi Stowarzyszenia dla Autyzmu, współorganizuje min; Rockowisko a także charytatywny Maraton Zumby. Energia, optymizm, otwartość, pomoc drugiemu człowiekowi towarzyszą jej na co dzień.
- Marcin Mazur – Działa w Strefie Aktywnego Seniora. Dzięki niemu seniorzy są w centrum życia społecznego, a Jesień Życia przybiera najpiękniejsze barwy.
- Anna Paduch – Jej działalność to niekończące się dobro na rzecz społeczności miejscowości Kaski . Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kask i Okolic, grupa nieformalna „O Matko!”, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kaskach, Państwowa Szkoła Muzyczna to najważniejsze, ale nie jedyne obszary objęte promieniami jej dobroci.
- Ewelina Popowska – To bijąca dobrem dusza Czarnego Lasu. Kobieta Instytucja. W sposób skuteczny zwalcza podziały w lokalnym społeczeństwie mnożąc nieustannie pożyteczne projekty.
- Izabella i Michał Żylińscy – Od lat działają w Związku Dużych Rodzin Trzy Plus. Na twórczym koncie mają projekty, które wzmacniają i poprawiają życie rodzin w obszarach duchowości, fizyczności, ekonomii i funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie.
- Magdalena Malinowska – Jest inicjatorką powstania Stowarzyszenia Dla Autyzmu . Punktem centralnym jej działań jest podniesienie świadomości wśród lokalnej społeczności na temat spektrum autyzmu, a jej działania wyróżniają się profesjonalizmem, empatią i konsekwencją.
- Marta Bułat – Prowadzi od kilku lat Fundację Ogarniającą Rodzinne Tematy FORT. Ma niesamowitą zdolność odnajdywania i łączenia kobiet w grupy, które wspierają się nawzajem. Jej znaki rozpoznawcze to empatia, energia i skromność .
Wolontariusz 2024 roku
Krzysztof Wiącek – Wolontariusz roznoszący dobro od wielu lat mieszkańcom Milanówka.
Nieoceniony towarzysz ludzi starszych i samotnych. Pomaga w organizacji pomocy i łączy potrzebujących z darczyńcami, a dzięki niemu pamięć bohaterach przeszłości jest należycie pielęgnowana.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- Hanna Młynarska – Jej działalność społeczna zapisuje się na kartach historii Milanówka od niemal 40-stu lat. Działa w wielu milanowskich stowarzyszeniach, postrzegana przez mieszkańców jako niedościgniony wzór sąsiadki i koleżanki.
- Joanna Omiecińska, Katarzyna Kotarba, Mariola Wakulińska, Magdalena
Marszałek – To nie tylko fizjoterapeutki, ale anioły z Centrum Rehabilitacji Domowej. Swój czas prywatny ofiarowują drugiemu człowiekowi pokonując jego strach i bezradność. Nie sposób zliczyć wszystkich ich subtelnych cudów codzienności. - Angelika Bieniaszewska – Od lat wspiera domy dziecka, osoby niepełnosprawne, angażuje się w zbiórki darów i pieniędzy dla potrzebujących. Jej pomocna dłoń uczyniła także wiele dobrego dla powodzian.
- Bogumiła Wielocha – Wolontariat płynie w żyłach Pani Bogumiły. Obecnie działa w Gminnej Radzie Seniorów, Klubie Seniora w Łąkach, Uniwersytecie Trzeciego Wieku i w niezliczonej liczbie projektów społecznych.
- Hanna Kornacka – Kobieta zaangażowana w szereg akcji, wśród których szczególne miejsce ma cotygodniowy parkrun Grodzisk, gdzie Hania od lat koordynuje działania wolontariuszy. Jej atrybuty to megafon i miłość do ludzi.
Organizacja pozarządowa 2024 roku
Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych – Od 25 lat wspomaga osoby z niepełnosprawnościami oraz ich rodziny, oferując pomoc w rozwiązywaniu
trudnych problemów życiowych. Organizują liczne wyjazdy, w tym turnusy rehabilitacyjne. Aktywnie współpracują z instytucjami działając na rzecz likwidacji barier i promowania pozytywnych wzorców społecznych.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- RAION FIGHT CLUB – To miejsce przyjazne naprawdę wszystkim. W ich ofercie najdziemy bezpłatne zajęcia karate dla osób z niepełnosprawnościami, jiu jitsu dla przedszkolaków oraz program „Aktywny Senior”.
- Fundacja Ogarniająca Rodzinne Tematy FORT – Organizacja od lat niezmiennie wspiera rodziców na różnych etapach rodzicielstwa, łączy w grupy wsparcia, prowadzi warsztaty i spotkania o różnej tematyce, a oczekującym rodzicom oferuje bezpłatny udział w szkole rodzenia.
- Grodziskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków – Dzięki nim na wsparcie w twórczym rozwoju mogą liczyć artyści w różnym wieku. Ich oferta to pracownie tematyczne, a także „Grodziskie plenery malarskie” i liczne wystawy.
- Sekcja Turystyczna „KRAJ-OBRAZY” Grodziskiego Klubu Żeglarskiego „Czysty Wiatr” – Turystyka lądowa, szkolenia turystyczne, organizacja pieszych wycieczek, wystaw, wydawanie książek i publikacji i organizacja corocznego kultowego złazu Babie Lato, który w tym roku odbył się po raz 55!
- Koło Gospodyń Wiejskich „Jaktorowskie Turzyce” – Od początku istnienia ożywia życie w gminie Jaktorów. Zapoczątkowało wraz ze strażakami z OSP tradycję Jarmarku bożonarodzeniowego, zorganizowało pierwsze w historii gminy dożynki, a dla dzieci
przygotowało imprezę mikołajkową. A to tylko czubek góry działań tej grupy. - Koło Dużych Rodzin 3+ w Grodzisku Mazowieckim – Misją Koła jest m.in. integrowanie lokalnego środowiska rodzin, szczególnie tych dużych, edukacja
rodziców poprzez warsztaty, wykłady, zajęcia, aktywizacja ojców, wspieranie mam,
organizacja warsztatów wychowawczych. Na terenie gminy działają już 17 lat. - Stowarzyszenie Klub Miłośników EKD/WKD – Ta grupa pasjonatów zatacza coraz większe kręgi promując transport kolejowy poprzez prelekcje, wydarzenia otwarte oraz współprowadzenie Izby Tradycji EKD/WKD w Grodzisku Mazowieckim.
- Koło Gospodyń Wiejskich Opypianki – To wspaniałe, pełne energii dziewczyny, które z ogromnym optymizmem działają na rzecz gminy oraz swojej miejscowości, ale też aktywizują mieszkańców Opyp.
Firma przyjazna społeczności lokalnej 2024 roku
Sklep spożywczy „U Marleny” w Osowcu
Lokalny sklep stał się centrum życia społecznego, a właściciele, Marlena i Łukasz angażują się w pomoc mieszkańcom: wspierają rzeczowo w różnych akcjach, służą swoją przestrzenią, np.: na zbiórki charytatywne. Gdy trzeba zawiozą zakupy, dostarczą wodę na zawody sportowe i pożyczą agregat.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- Strefa Fit Anna Rydzikowska – Właścicielka oprócz ducha sportowego ma w sobie ogromne serce do pomagania, które przekłada się na liczne działania charytatywne, w tym coroczny Maraton Zumby dla Stowarzyszenia dla Autyzmu, który przyciąga rzesze odbiorców.
- Gospodarstwo Szkółkarskie „Zielono Mi” Malwina Warmijak – Firma aktywnie wspiera lokalne inicjatywy, takie jak „Biegam w Książenicach,” zbiórki dla potrzebujących czy sponsoring wydarzeń sportowych, zyskując uznanie społeczności.
- Piekarnia rzemieślnicza Chleb Żywy, Grodzisk Maz. – Choć działa na terenie miasta zaledwie od 2 lat, już zdążyła wyróżnić się na tle innych przedsiębiorstw otwartością na mieszkańców. Właściciel piekarni bierze udział w inicjatywach Zespołu Szkół nr 1. Dodatkowo wspiera parafię Przemienienia Pańskiego, wypiekając słodkie bułeczki dla dzieci.
- Przychodnia i Szpital dla Zwierząt Dagmara Marczyńska, Dagawet – Aktywnie działa charytatywnie, organizując zbiórki dla potrzebujących. Dzięki zaangażowaniu lekarzy, w 2024 roku około 80 kotów znalazło nowe domy, co potwierdza wyjątkowe podejście do przygotowania zwierząt do adopcji.
- Centrum Rehabilitacji Domowej Justyna Radlińska – Firma angażuje się w działania wykraczające poza rehabilitację, takie jak wsparcie psychologiczne, organizacja pomocy społecznej czy zbiórki na sprzęt medyczny, jednocześnie współpracując z lokalnymi organizacjami.
- Sielska Osada Firleje, Roma i Piotr Wudarscy – Obiekt, o powierzchni 10 hektarów, kilkakrotnie w roku udostępniany jest bezpłatnie dla lokalnych organizacji pozarządowych, wspierając inicjatywy społeczne. Odbywały się tu Turniej Szachowy na rzecz fundacji Pegasus czy pikniki dla Stowarzyszenia Bezdomniaki Żabiowolskie.
Wydarzenie społeczne 2024 roku
Statuetkę Żurawi w tym roku przyznano dwóm wydarzeniom ex aequo:
„ŻELAZNY MOST” projekt edukacyjny, Podkowa Leśna
Innowacyjny i eksperymentalny projekt edukacyjny, ukazujący antropologiczny i historyczny charakter egzystencji ludzkiej. Dzięki temu jesteśmy gośćmi w domach przodków sprzed stuleci.
Planszowy Grodzisk
Wydarzenie uczy jak skutecznie uciekać od Świata Elektroniki. Gry planszowe zatrzymują czas, cementują życie rodzin i pozwalają na walkę z deficytem uśmiechu.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- Festiwal Sploty Historii – 100-lecie jedwabnictwa w Milanówku dzięki festiwalowi to lekcja historii i tożsamości tego wspaniałego miasta. Imprezy towarzyszące przyciągnęły ludzi w każdym wieku, a całe wydarzenie było w pełni dostępne również dla osób niepełnosprawnych.
- Spektrum możliwości. Przegląd filmów o autyzmie w Grodzisku Mazowieckim – Wydarzenie gromadzące osoby w spektrum autyzmu, ich opiekunów oraz ludzi zainteresowanych tematyką. Filmy niosły ogromny ładunek emocji i wrażliwości wpływających na zmiany postaw wobec autyzmu.
- Rodzinny Rajd Rowerowy w Jaktorowie – Rodzinny rajd rowerowy na 268 kół to nie tylko kolarski aspekt wydarzenia. Integracja władz i lokalnych przedsiębiorców pozwoliła zgromadzić środki na potrzebującego mieszkańca.
- Leśne Runo – IV Bieg Sztafetowy – Cykliczna impreza sportowa powołana do życia przez trzech introwertyków dziś jest miejscem corocznego spotkania dla ludzi kochających naturę i bieganie.
- Pierwszy Grodziski Festiwal Kryminalny ZAGRYFKA – Znakomita promocja literatury kryminalnej w atmosferze grodziskiego przedwiośnia . Kryminały to najlepszy kalejdoskop ludzkich charakterów i uwarunkowań społecznych naszej natury.
- Koncert 20-lecia Grodziskiego Chóru Cantata – To bez wątpienia historyczne wydarzenie Grodziska Mazowieckiego. Praca i obowiązki nie wyczerpują życia chórzystów amatorów. Zawsze znajdują czas na powrót do swojej ukochanej krainy dźwięków, a dzięki im poświęceniu muzyce i my, słuchacze, otrzymujemy niezapomniane chwile.
- Otwarcie pierwszej świetlicy wiejskiej na terenie Gminy Żabia Wola – 31 sierpnia 2024 r. oficjalnie otwarto świetlicę wiejską w Petrykozach. Jest to pierwszy tego typu obiekt na terenie gminy. Poza stworzeniem miejsca sąsiedzkich spotkań udało zintegrować, lepiej poznać i zwyczajnie polubić.
- Mikołaj w szpitalu Zachodnim – 6 grudnia na Oddziale Pediatrycznym grodziskiego szpitala to niezapomniane Mikołajki dla chorych dzieci. Akcja została wymyślona siedem lat temu jest kontynuowana co rok.
- Czwartek – pora dla Seniora – Comiesięczne spotkania dla Seniorów. W każdy ostatni czwartek miesiąca Koło Gospodyń Wiejskich Boża Wola zaprasza swoich najstarszych mieszkańców na wspólne spotkania tworząc przestrzeń na kreatywne warsztaty i sąsiedzką integrację.
- Randka z tańcem zorganizowana przez Koło Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim – 270 osób w trakcie tańca to manifest spowolnienia tempa życia poprzez afirmację czasu wolnego, spontanicznego spotkania rodzin w rytmach, które pozwala zapomnieć o troskach życia
LAUREACI I WYRÓŻNIENI 2023
Społecznik roku
Grażyna Tober – prawdziwa Królowa Kask – nauczycielka, a w latach 1989-2005 dyrektorka lokalnej Szkoły Podstawowej . Współzałożycielka Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kask i Okolic, któremu przewodzi jako prezeska od 2009 roku. Jej zaangażowanie i energia nie mają granic, a sama jest inspiracją nie tylko dla mieszkańców Kask i okolic.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- Karolina Roztocka, pomysłodawczyni kampanii społecznych, m.in. Kampanii #Neuroróżnorodni
- Tomasz Drelichowski, niezależny działacz lokalny, architekt-urbanista.
- Karola Gąsiorowska, dyrektorka Domu Rehabilitacyjnego w Milanówku
- Wiktoria Kierzkowska, liderka młodzieżowa
Wolontariusz roku
Grupa wolontariuszy NEURORÓŻNORODNI – To zgrana ekipa 12 wolontariuszy, na czele z inicjatorką Karoliną Roztocką, która stoi za kampanią #Neuroróżnorodni – akcji zorganizowanej na terenie powiatu grodziskiego. Dzięki kampanii udało się m.in. zebrać fundusze na grupę wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci z autyzmem, wprowadzić ciche godziny w Grodzisku oraz zwiększyć świadomość społeczności na temat spektrum.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- Krzysztof Dominiak, Prezes Stowarzyszenia Działamy Razem z Jaktorowa
- Ogniki – parafialne koło Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci
- Agnieszka Jasińska, wieloletnia wolontariuszka, angażująca się m.in. w akcję Szlachetna Paczka
Organizacja pozarządowa roku
Statuetkę Żurawi w tym roku przyznano aż dwóm organizacjom
Stowarzyszenie Bezdomniaki Żabiowolskie
Są sercem gminy. Walczą z problemem bezdomności zwierząt. Promują sterylizację i kastrację, czipują zwierzęta, i zapewniają im kochające domy. Pomimo skromnych środków, ich oddanie przekłada się na szerokie działania, które integrują społeczność. Zbiórki i pikniki nie tylko pomagają zwierzętom, ale także łączą mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu młodzieży szkolnej i dorosłych, stowarzyszenie tworzy przestrzeń dobroczynności i wspólnoty.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- Stowarzyszenie Nasza Rodzina w Żabiej Woli
- Fundacja Sorno, Fundacja poprawia jakość życia mieszkańców poprzez zajęcia i inicjatywy z zakresu profilaktyki zdrowotnej.
- Koło Gospodyń Wiejskich w Golach
Organizacja pozarządowa roku
Klub Żeglarski Czysty wiatr
Chociaż Grodzisk nie leży nad morzem, ani jeziorem, od ponad 20 lat żeglarze Klubu inspirują mieszkańców kontynuując dziedzictwo Leonida Teligi. „Czysty wiatr’ oferuje szkolenia, rejsy i organizuje regaty. W 2023 roku zorganizowali m.in. Regaty o Puchar Burmistrza Grodziska Maz. gromadząc na Mazurach około 130 entuzjastów żeglarstwa z powiatu grodziskiego.
Firma przyjazna społeczności lokalnej roku
Apteka Omega – Łukasz Koźbiał
Łukasz Koźbiał nie tylko prowadzi aptekę, ale również aktywnie angażuje się w życie społeczności lokalnej. Współpracuje z miejscowymi placówkami oświatowymi, ofiarowując im wsparcie i materiały na różne cele, takie jak loterie charytatywne. Po wybuchu wojny w Ukrainie nie pozostał obojętny – zaangażował się w pomoc uchodźcom, zbierając datki i przekazując dary.
- Pałac Ojrzanów to nie tylko piękne miejsce, także świetny partner lokalnych inicjatyw dla dobra wspólnego
- FizjoFinezja, miejsce, w którym obejmują opieką fizjoterapeutyczną, logopedyczną i psychologiczną mieszkańców Grodziska i okolic.
- Zakład poligraficzny Madas
- Le Coeur – Katarzyna Flis, Podkowa Leśna – właścicielka firmy nie dbając o rozgłos, wspiera lokalną społeczność Podkowy Leśnej.
Wydarzenie społeczne roku
Festiwal Integracyjny Tak jak Ty
W 2023 roku w Grodzisku Mazowieckim odbył się pierwszy Festiwal Integracyjny „Tak Jak Ty”, który trwał aż 7 miesięcy! To było 6 spotkań tematycznych oraz huczny finał. Całe wydarzenie nie tylko zintegrowało osoby z różnych środowisk, ale także dostarczyło mnóstwo radości i uśmiechu!
- Jarmark bożonarodzeniowy w Podkowie Leśnej
- Wielka Pętla Milanowska, cykl biegów promujących zdrowy styl życia
- Akcja charytatywna dla Kornelii zorganizowana w Przedszkolu nr 1 „Pod Dębowym Listkiem” w Milanówku na rzecz rocznej dziewczynki z hipoplazją nerwów wzrokowych
- Młodzieżowe Tarapaty, konferencja młodych dla młodych, która miała na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat praw ucznia, aktywizacji oraz psychologii
- Podkowiański Festiwal Gier
- Walentynki dla Seniora w Bożej Woli
- II Puchar Dzieci w Karate w Grodzisku Mazowieckim
LAUREACI I WYRÓŻNIENI 2022

Mariusz Żaczkiewicz

Wojciech Łempicki
Wojciech Łempicki, od lat wspiera inne osoby niepełnosprawne oraz osoby w kryzysie alkoholowym

Stowarzyszenie "Dla Autyzmu"

ANDREA sp. j.
Andrea sp. j.

3. Grodziski Charytatywny Bieg w szpilkach
3. Grodziski Charytatywny Bieg w szpilkach
Laureaci 2021

Danuta Dubielecka
Danuta Dubielecka, sołtyska wsi Zabłotnia, opiekunka świetlicy gminnej w Zabłotni i klubów seniora w Łąkach i w Zabłotni, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zabłotni, członkini Gminnej Rady Seniorów
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
Marysia Kłosiewicz, sołtyska wsi Sołectwo Grzegorzewice
Bożena Bajkowska, Kierownik Lokalnego Biura PCK OR Grodzisk Mazowiecki

Tomasz Olczak
Tomasz Olczak, osoba nieodpłatnie naprawiająca zepsute urządzania przekazywane na grupie FB Uwaga, śmieciarka jedzie - Grodzisk Mazowiecki i przekazująca je potrzebującym.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
Wojciech Łempicki, od lat wspiera inne osoby niepełnosprawne oraz osoby w kryzysie alkoholowym
Wolontariusze "Schronu" Stowarzyszenia przyjaciół Schroniska w Milanówku

Szlachetna Paczka
Wolontariusze Szlachetnej Paczki z Grodziska Mazowieckiego oraz w Żabiej Woli

Ochotnicza Straż Pożarna w Skułach
Ochotnicza Straż Pożarna w Skułach
wyróżnione w tej kategorii zostały także:
Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki „Słuchaj”
Fundacja Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła - Milanówek

Piekarnia Cukiernia Witaszczyk
Piekarnia Cukiernia Witaszczyk
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
RB Tech sp. z o.o
Kuźnia Narzędzi Kamil Mechocki
WIPER Romuald Jola Wąsikowska prowadzący działalność edukacyjną - szkolnictwo wyższe

Sąsiedzkie śniadanie na trawie
„Sąsiedzkie śniadanie na trawie”, realizowane przez grupę nieformalną i sołtyskę z Grzegorzewic - Marię Kłosiewicz.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
Powiatowe biegi przełajowe o puchar sołtysa Bożej Woli
Wakacyjny Deptak realizowany w Grodzisku Mazowieckim
Wspólna Szafa, projekt z Milanówka
Biegam Pomagam w Książenicach
Laureaci 2020
Społecznik roku
Karolina Zaremba założycielka Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Żabiowolskiej “GeoŻaba”. Odbierając nagrodę nie kryła emocji. – Każdy społecznik ma za sobą mnóstwo osób, które mu pomagają, bo sami by sobie nie dali rady. Ja mam to szczęście, że wokół mnie też jest wiele osób. Po czym wszystkim im z imienia i nazwiska dziękowała.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- Mariusz Pałasz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie
- Małgorzata Nocny ze Strefy Aktywnego Seniora w Grodzisku Mazowieckim
- Paulina Milonas, fundatorka i prezeska Fundacji Mosty Edukacji
- Maria Kłosiewicz, sołtys Grzegorzewic
- Agnieszka Izdebska, prezes Fundacji Radośni Odczarujmy Autyzm z Milanówka
- Klara Wigier inicjatorka i lidera wielu akcji społecznych w Milanówku
Wolontariusz roku
Ludziom, którzy są w potrzebie trzeba pomagać się uśmiechać
– Wolontariusz 2020 roku
W przypadku tej kategorii pojawiły się dwie nagrody. Za niezłomność i ducha walki, za poświęcanie czasu i własnych środków finansowych w leczeniu ludzi z afazją, czyli z problemami z mówieniem po udarze mózgu. Za wsparcie, zrozumienie i wieloletnie, wytrwałe przywracanie mowy swoim „pacjentom” tytuł Wolontariusza 2020 roku otrzymała Elżbieta Pokropek. – Jestem bardzo wzruszona, że ktokolwiek zauważył moje działania – mówiła nagrodzona. – Przeszłam sporo. Kiedy doznała udaru, pomogli mi bardzo dobrzy ludzie. Moje koleżanki, rodzina, harcerze, którzy przychodzili codziennie do mnie i uczyli mnie mówić, pisać i kontaktować się z innymi ludźmi. Teraz już kiedy mogę mówić, chcę powiedzieć, że wszystkim im bardzo dziękuje. Teraz wiem, że ludziom, którzy są w potrzebie trzeba pomagać się uśmiechać.
Jeden człowiek nic nie zdziała…
– Nagroda specjalna – Wolontariusze 2020 roku
Błyskawiczne podejmowanie trudnych decyzji to ostatnio ich chleb powszedni. Poświęcenie dla innych to ich służba, którą pełnią z pełnym zaangażowaniem i otwartością serca. Wsparcie, bliskość, poczucie obowiązku stawiają ponad swoje zdrowie, a nawet życie. Nieustraszone ochotniczki, grodziskie Wonder Women, które samotnie ratowały życie swoim pensjonariuszom. Za nieustraszoną decyzję o pozostaniu przy chorych na covid pacjentach Domu Opieki Społecznej w Izdebnie Kościelnym i Grodzisku Mazowieckim. Za zorganizowanie opieki, specjalistycznego sprzętu, za wsparcie psychiczne przerażonych chorobą i izolacją pensjonariuszy. Za narażenie swojego zdrowia i życia. Za bohaterską postawę, godną naśladowania otrzymały pracownice Domu Pomocy Społecznej w Grodzisku Mazowieckim i Izdebnie Kościelnym: dyrektor Teresa Ciszewska oraz Martyna Bednarz, Elżbieta Majofer i Jolanta Rybkowska.
– Czas pandemii postawił nas w bardzo trudnej sytuacji. Musiałyśmy bardzo szybko podjąć decyzję o tym, że musimy służyć naszym mieszkańcom bez względu na wszystko. Zostawiłyśmy nasze rodziny i domy – mówiła niezwykle wzruszona Teresa Ciszewska. – Nie wytrwalibyśmy bez pomocy z zewnątrz i za to bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy. Panu Staroście Markowi Wieżbickiemu, Radzie Powiatu, Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Benedykcińskiemu i pracownikom urzędu.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- Wolontariusze akcji #zhpgrodziskszyjemaseczki
- Grzegorz Bazyli Majer wolontariusz DPS w Podkowie Leśnej
- Koło Gospodyń Wiejskich w Janinowie
- Artur Szymaniak sołtys Bożej Woli
- Stanisław Siwkowski i Rafał Skulski wolontariusze Fundacji Żeglarstwa Tradycyjnego w Grodzisku Mazowieckim
- Helena Połeć wolontariuszka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim
Organizacja pozarządowa roku
Za charytatywne wspieranie różnych inicjatyw społecznych, za nieustającą gotowość do służby mieszkańcom, za bezinteresowną pomoc starszym, chorym i potrzebującym. Za wartościowe wychowywanie dzieci i młodzieży. Za bycie przykładem, wzorem do naśladowania tytuł i statuetkę otrzymał Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Grodzisk Mazowiecki im. Leonida Teligi i Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Jaktorów im. im. Grupy Kampinos AK
Organizacja pozarządowa roku
Organizacja pozarządowa – nagroda za całokształt
Za dbałość o tradycje i dziedzictwo kulturowe Podkowy Leśnej. Za tworzenie pozytywnego środowiska dla mieszkańców. Za aktywne działania opierające się na harmonijnym kontakcie z przyrodą statuetkę Organizacji Pozarządowej za Całokształt Działalności z okazji jubileuszu 20-lecia otrzymało Stowarzyszenie „Związek Podkowian”.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kask i Okolic
- Fundacja Mosty Edukacji
- Stowarzyszenie T-ART.
- Strażacy Św. Mikołaja – Ochotnicza Straż Pożarna w Książenicach
- Ochotnicza Straż Pożarna w Milanówku
Firma przyjazna społeczności lokalnej
Za organizację okolicznych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Za wspieranie lokalnych drużyn, a także społecznych inicjatyw związanych z powstaniem ogrodów przy placówkach szkolno-wychowawczych. Za hojność wobec najbardziej potrzebujących rodzin. Za wzorową, odpowiedzialną postawę podczas pandemii covid – przekazanie sprzętu do dezynfekcji szpitalom, załogom karetek, straży pożarnej i hospicjum nagrodę otrzymał Kwazar Corporation Sp. z o.o.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- Sklep Spożywczy – Piotr Michnikowski z Podkowy Leśnej
- Wytwórnia Cukierków L. Pomorski i Syn w Milanówku
- Archeoconcept Małgorzata Krasna-Korycińska
- Rower moje życie – Eryk Dydyna z Grodziska Mazowieckiego
- Zakład Usługowy „JP” Jarosław Paćko z Milanówka
- Greenyard Logistics Poland Sp. z o.o. z Żabiej Woli
Wydarzenie społeczne roku
Za uświadamianie mieszkańcom, z jakimi wyzwaniami mierzy się osoba z autyzmem, a także jak odbiera otaczający świat. Za użyteczną i pożądaną społecznie praktykę rozwijania zainteresowań, predyspozycji i aktywności zawodowych dorosłych autystów. Za niestrudzoną walkę w tworzeniu domu treningowego dla swoich podopiecznych, jedynej takiej placówki w powiecie grodziskim nagrodę otrzymała charytatywna impreza „Inny Skrawek Świata” Fundacji Radośni – Odczarujmy Autyzm z Milanówka.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali:
- 1 Biegi przełajowe o Puchar Sołtysa Bożej Woli – Inicjatywa oddolna Babki Trzy ze wsparciem FC Boża Wola i OSP Boża Wola
- Serce na Dłoni – Inicjatywa Strefy Aktywnego Seniora
- Trójmiasto Ogrodów o Edukacji – Jak możemy zmieniać szkołę? inicjatywa edukacyjna czterech szkół
- Muzyka i Matematyka – wydarzenie edukacyjne grupy przy Studiu Tańca Danicng Queen
Laureaci 2019
Społecznik roku
Kapituła wybrała laureatów spośród 100 zgłoszeń nadesłanych przez mieszkańców. Za inspirowanie mieszkańców do angażowania się w działania lokalne i poprawę ich jakości życia statuetkę w kategorii „Społecznik roku” otrzymała Agata Trzop-Szczypiorska, prezeska Praca i Rozwój. Stowarzyszenia na rzecz gminy Baranów. Odbierając nagrodę nie kryła wzruszenia, porównując emocje do tych, które towarzyszyły zapewne Oldze Tokarczuk podczas przyjmowania nagrody Nobla.
Wyróżnieni w tej kategorii:
– Jerzy Orzeł, prezes Stowarzyszenia 0-40 z Grodziska Mazowieckiego
– Anna Kuldanek, wiceprezeska Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej z Milanówka
– Stanisław Firlej, komendant Hufca ZHP Jaktorów
– Wojciech Granica, UKS Rekin Team
– Monika Jędrzejewska-Wiergiles, prezeska Fundacji Sofijka i organizatorka Klubu Przedsiębiorczych Mam w Grodzisku Mazowieckim
Wolontariusz roku
W kategorii „Wolontariusz roku” nagrodzeni zostali zarówno ochotnicy indywidualni, jak i grupowi. Kapituła zdecydowała, że za m.in. charytatywne wspieranie różnych inicjatyw na rzecz chorych dzieci, dorosłych w śpiączce i zwierząt bezdomnych, za organizowanie zbiórek, paczek i licytacji oraz za gotowość do bezinteresownego pomagania statuetkę otrzymała Anna Krysiak z Milanówka.
Wyróżnieni w tej kategorii:
– Samorząd Uczniowski przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Milanówku,
– Grupa wolontariuszy parkrun Grodzisk Mazowiecki,
– Kawiarenka z Misją przy Kościele Św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku,
– Grupa Wolontariuszy SOZ Straż Zwierząt Powiatu Grodziskiego,
– Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim.
Organizacja pozarządowa roku
Za m.in. 25 lat wspierania blisko 100 osób z różnymi niepełnosprawnościami i w różnych trudnych sytuacjach oraz stworzenie miejsca z potencjałem i sercem statuetkę w kategorii „Organizacja pozarządowa roku” otrzymało Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Malwa Plus”. Statuetkę odebrały prezes Iwona Mejsner oraz terapeutka Warsztatów Terapii Zajęciowej Joanna Purtak.
Wyróżnieni w tej kategorii:
– Stowarzyszenie „Podkowa bez smogu”,
– Stowarzyszenie „Bezdomniaki Żabiowolskie”,
– Stowarzyszenie T- ART. z Milanówka.
Firma przyjazna społeczności lokalnej
W tym przypadku kapituła była jednomyślna i zdecydowała, że statuetka powinna trafić do Lajk TAXI. Firma od 4 lat dała się poznać jako zaangażowana lokalnie. Prowadzi zbiórki pieniędzy i ratuje potrzebujące dzieci. Szuka właścicieli zaginionych psów. Wspiera inicjatywy kulturalne, lokalne konkursy i drużyny piłkarskie. Obsługuje wydarzenia sportowe i masowe. Poprawia komfort życia mieszkańców w powiecie grodziskim i bardzo mocno zaangażowała się w poszukiwania zaginionego chłopca.
Wydarzenie społeczne roku
O tym, kto zostanie laureatem w tej kategorii zdecydować mieli internauci podczas głosowania na portalu społecznościowym. Ostatecznie nie przyznano głównej nagrody, wyróżniając wszystkie zgłoszone wydarzenia, wśród których znalazły się:
- Aktywny Grodzisk, Biegam Bo Lubię w Książeniacach – Biegam Pomagam,
- Debata oksfordzka „Uczestnictwo w wyborach powinno być obowiązkowe”,
- IX Grodziski Piknik z Psem w Grodzisku Mazowieckim, Maraton Miasta Ogrodów,
- Narada obywatelska o edukacji w Podkowie Leśnej,
- Piknik charytatywny Stowarzyszenia Bezdomniaki Żabiowolskie,
- VII Podkowiańska Dycha,
- Podróż do Świata Autyzmu – Charytatywny Koncert Grodziskiego Chóru Cantata w Kościele Św. Jadwigi Śląskiej,
- Ratujemy Filipka. Charytatywne koncerty i licytacje,
- Rowerowy Maj,
- Spotkania Klubu Przedsiębiorczych Mam w Grodzisku Mazowieckim.