Żurawie powiatu grodziskiego
to nagroda ufundowana przez Stowarzyszenie Europa i My, która ma na celu promocję aktywności obywatelskiej, docenienie liderów lokalnych i stojących za nimi organizacji, nagłaśnianie przykładów postaw społecznych oraz szerzenie wiedzy na temat społecznej odpowiedzialności biznesu.
W ramach nagrody specjalnie powołana do tego kapituła w oparciu o nadesłane zgłoszenia oraz własną wiedzę i doświadczenie przyznaje nagrody i wyróżnienia w co najmniej 5 kategoriach:
Od 2002 roku jako stowarzyszenie wspieramy rozwój społeczeństwa obywatelskiego na terenie powiatu grodziskiego. Wzmacniamy organizacje pozarządowe i wszelkie inicjatywy mieszkańców. Widząc jak wiele ciekawych pomysłów i dużo społecznej energii warte jest docenienia i nagłośnienia, w 2019 roku postanowiliśmy ufundować i przyznać nagrody
Dlaczego Żurawie?
Żuraw to ptak uosabiający wiele wspaniałych cech, które mogą określać społeczników. To symbol nadziei, szczęścia, budzącej się wiosny, ale także wierności i czujności. Od niepamiętnych czasów uwieczniany był w sztuce – na obrazach, rzeźbach, ceramice, w opowiadaniach, wierszach czy nawet przysłowiach. A wszystko to z powodu „ludzkich” cech. Żurawie były częstym tematem obrazów Józefa Chełmońskiego. Stały się zatem naturalnym bohaterem naszej nagrody.
Statuetka
Nagrodę główną stanowi specjalnie na tę okazję zaprojektowana i odlana z mosiądzu patynowana na brąz statuetka. Jej autorem jest Jerzy Juczkowicz, artysta, rzeźbiarz, na co dzień mieszkający w niedalekiej Owczarni.
Jerzy Juczkowicz pochodzi z Opola, gdzie ukończył Liceum Plastyczne. W 1981 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do jego najbardziej znanych dokonań należą: trzy pięciometrowe posągi Wiary, Nadziei i Miłości, z brązu, stojące przy Sądzie Najwyższym w Warszawie oraz drewniany ołtarz w Kościele p.w. Brata Alberta w Wesołej koło Warszawy. Grodziszczanie znają go za pomnik tutejszego bohatera – podróżnika Leonida Teligi, , odsłoniętego na Stawach Goliana.
Za swe osiągnięcia artysta otrzymał medal na Biennale Małych Form Rzeźbiarskich w Poznaniu i Grand Prix Salonu Zimowego w Warszawie. Dzisiaj jest z nami razem z małżonką Janiną Kmitą-Juczkowicz, tłumaczką, nauczycielką i społeczniczką , która pracuje na rzecz dzieci cudzoziemców.
Gala Aktywności Lokalnej 2022
Gala Aktywności Lokalnej 2021
Gala Aktywności Lokalnej 2020
Gala Aktywności Lokalnej 2019
Kapituła
W ramach nagrody specjalnie powołana do tego kapituła (wójtowie, burmistrzowie i eksperci) w oparciu o nadesłane zgłoszenia oraz własną wiedzę i doświadczenie przyznaje nagrody i wyróżnienia.